Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Blíží se Čecko ?

9. 05. 2010 22:24:06
Před 12 lety jsem po těžkém úrazu skončil v nemocnici Na Homolce. Jakmile jsem dokázal slézt s postele, odsunul jsem bažanta a raději lezl po čtyřech podle zdi na záchod. Fakt nekecám. Ostatní pacienti většinou leželi a nadávali na svůj zdravotní stav a na doktory. Pacienti se divili, co blbnu, proč se tak snažím. Řekl jsem jim stručně: ...

Česko – Čecko – Řecko ?

Neobjevíme se na této dráze? Nejsme už dokonce na jejím začátku?

Ano, děsí mě Řecko Místo aby lidé v ulicích vítali Mezinárodní měnový fond květinami a děkovali za záchranu, vyšli do ulic a demonstrují. Asi si chtějí rozdupat balíček poslední záchrany. Před několika dny ještě přitvrdili: dlažební kostky, zapálená banka, mrtví. Generální stávka je tam skutečně všeobecná: zastavila se doprava, nefungují úřady, nepracují média – televize, rozhlas, noviny. Vtipný Čech má chuť říct: tak to ještě pár měsíců vydržte, nedělejte nic, jen stávkujte, budeme si z výletních lodí ukazovat na domorodce, jak se plouží na pobřeží a umírají hlady (i když jim zůstal příplatek za užívání počítače a včasný příchod do práce). Jen budeme muset na hranicích postavit betonovou zeď, to aby Řekové neutíkali do emigrace do Makedonie, skoro nejchudšího státu Evropy.

Ale nechci tu psát jen vtipné textíky. Řecko mě děsí i proto, že názorně ukazuje, kam bychom se ubírali my, kdyby ve volbách zvítězila ČSSD. To vlastně ještě není to nejhorší. Víte, co je skutečně nejhorší? Kdyby pak své sliby uskutečnila.

Ony vypadají nejen lákavě, ale také „spravedlivě“ a proveditelně. Třeba zvýšení mateřské, 13. důchod, placení prvních tří dnů nemoci atd. Ve skutečnosti jsou některé z nich toho typu, že zruší červenou na křižovatkách (čili proveditelné, ale s nedozírnými negativními důsledky) a jiné jsou prostě neproveditelné (tedy aspoň pokud nevystoupíme z EU). Ovšem v prvosignální komunikaci, jakou vede ČSSD s veřejností, se na problém nežádoucích efektů ani proveditelnosti nedostane. K zahájení podmíněného slinění u některých voličů stačí jen příslib, výkřik, zkratka.

Až po uši, nebo za uši?

Vezměme si dnes již klasické téma - státní dluh. (Pro úplnost dodejme, že existuje ještě veřejný dluh, což je státní dluh + dluhy obcí a krajů. Veřejný dluh se dnes často zaměňuje za státní, který je logicky nižší. Dnes oficiálně uznávaná čísla naskakují každou vteřinou na www.verejnydluh.cz.)

Státní dluh nyní činí necelých 1,3 biliónu korun. Já vím, můžete si říci (s J. Paroubkem a B. Sobotkou) „No a co, jenom bilión a tři sta miliard? To nic není. Podívejte se na Německo atd.“ No samozřejmě, jen se podívejte na Německo atd. To jsou silné ekonomiky, pro něž ani vysoký státní dluh neznamená takový balvan jako pro malé ekonomiky. Všimli jste si, že do problémů se dostávají hlavně ti malí, kteří nemají ten obrovský hospodářský potenciál a jsou se svým zadlužením mnohem zranitelnější než velké ekonomiky? To je případ Řecka, Maďarska, Lotyšska, ale nyní asi i Portugalska. A v blízké budoucnosti možná i Česka.

Jak je to možné? Co je tak špatného na dluhu, který je uložen jen někde v počítačích, napsaný na nějakých papírech či prostě jenom někde lítá v éteru? Převedeme si to snadno na viditelné věci. Kdybychom tento dluh nezačali (za cenu úsporných opatření) splácet a tedy snižovat, tak by snad už za dva roky, ale nejpozději v r. 2012 narostl na 1,8 až 2 bilióny. Nejpozději v té době bychom se Řecku začali podobat v tom, že jim jejich věřitelé přestávají věřit. Během pár měsíců vyskočily úroky z řeckého dluhu z 5% na 9,8%. a teď jim už půjčovat nechce vůbec nikdo. (Taky ČR neuspěla s posledními dvěma pokusy o půjčky formou prodeje dluhopisů. Už se ten Damoklův meč začíná houpat...) Promiňte tu odbočku, ale byla důležitá. V situaci podobné Řecku bychom totiž taky museli začít platit podobný úrok, za dva roky třeba právě těch 10%, ne-li více. No a teď konečně počítejme a představujme si: Každý rok bychom pak museli jen na samotných úrocích zaplatit dvě stě miliard (!!). Jen na úrocích, čili přitom bychom z dluhu ještě neumazali ani korunu. To je tak šílené perpetuum mobile, že bychom se z toho brzo všichni ...

A kdybychom pořád ještě nezačali s drastickými úsporami a škrty... Jistě už chápete tu tragédii řeckého lidu. Místo, aby začali krvavě šetřit, každý z nich, tak se domáhají možnosti nadále utrácet. A myslíte, že u nás by se nenašli takoví, kteří by demonstrovali za to, že chtějí pořád ty své výhody, prebendy, benefity, dávky? To víte, že by se našli. Už dávno se našli a jejich trouby (hlásné) vidíte na každém druhém billboardu.

Takže v tom roce (již 2012 při vítězství ČSSD) bychom museli věřitelům odevzdat jen na úrocích tolik peněz, za které by (přepočítávám z http://www.stop-zadluzovani.cz) mateřská všech letošních maminek mohla činit 290 000 Kč (!) nebo místo 13. důchodu 2 400 Kč jednou za rok by všichni důchodci dostávali každý měsíc o 4 200 Kč více než dosud (!). Jistě si představíte, jak by maminkám i důchodcům mohlo být blaze, kdyby se neuskutečnily plány ČSSD. (Ovšem pozor, ty peníze jim nyní nesmíme dát, musíme přece nejdřív šetřit, abychom umazali státní dluh!)

Je to taková úspora státního rozpočtu, že již jen za úroky ze státního dluhu v letošním roce a při současných cenách a dividendách ČEZu by mohli všichni občané ČR dostávat elektrickou energii zdarma.

Tak takový blahobyt by mohl nastat, kdybychom se dočasně uskrovnili a nepustili levici k její šílené politice. Až se stydím opakovat, jakou úlevu by umazání státního dluhu mohlo přinést právě těm nejchudším vrstvám obyvatel. Státní dluhy i s úroky totiž nakonec budou muset zaplatit všichni. Že ne? Budou se muset zvýšit daně, zvýšit ceny, pravděpodobná je devalvace koruny, která ukrojí z úspor (a my všichni odpovědní je máme, aspoň něco, ne?), ale dluhy ponechá. Takže při rostoucích mzdách, vyšší nezaměstnanosti a zdražení všech dovozů (devalvace) to odnesou zase především ti nejchudší, protože na vyrovnání svých dluhů budou mít podobně jako v Maďarsku méně prostředků, takže banky a vůbec všichni věřitelé si prostě budou brát jejich majetek. Politiku ČSSD by nejvíc odnesli právě ti „obyčejní občané“, s nízkými příjmy, ti závislí na státu a jeho podpoře.

Nespoléhejte na to, že nás z toho Mezinárodní měnový fond vyseká. Právě on nám půjčí za tak tvrdých podmínek, že se akorát všichni z toho opupínkujeme. Bohužel zas nejvíc ti, kteří mají méně příjmu a méně majetku. (Mimochodem, tou dobou bude desetina, ale spíš až třetina těch nejziskovějších firem převedena do zemí s nižšími daněmi a byrokracií, takže výběr daní určitě klesne – jak ze zisků firem, tak z příjmů občanů, protože obojího bude ke zdanění méně než dnes.)

Spravedlnost, jak jí rozumím já

Nechápu ty hlásiče z ČSSD, že je třeba zavést progresivní daň. Vím, co tím chtějí říct, chtějí vyšší sazbu daně z vyšších příjmů, ale progresivní (s výší příjmu rostoucí) daň tu přece máme stále. Zhruba třetina lidí, kteří by měli daň platit, má tak nízké příjmy, že po odpočtech fakticky žádnou daň platit nemusí, ba ještě obvykle získávají na různých sociálních dávkách. Ti ostatní platí, ale prosím, ten, kdo vydělává (má daňový základ) třeba 20 tisíc Kč, tak platí na dani 3 tisíce, kdežto ten, kdo má příjem 100 tisíc, platí daň 15 tisíc. Copak toto není progresivní daň? Vždyť ten druhý, možná mnohem kvalifikovanější a pracovitější, dává do státní pokladny 5x více než ten první. To není progrese?

Totiž vadí mi, že nejen mnozí staří lidé, ale i někteří mladí lidé, možná pod vlivem levicové rétoriky svých rodičů, blouzní něco o sociální spravedlnosti a tvrdí, že má každý dostávat vpodstatě stejně, když něco potřebuje. Například zdravotní péči nebo vzdělání. Bezplatně atd. To je ryzí komunistický požadavek 19. století, o jehož realizaci se pokusili lidé jako Stalin, Brežněv, Gottwald nebo Jakeš. Hlavně bych chtěl připomenout, že neexistuje jakási jedna univerzální spravedlnost, nýbrž – budete se divit? – mnoho spravedlností. Záleží to na hledisku našeho hodnocení (o tom ještě za chvíli).

Důležitý je ale princip solidarity. Bohatých s chudými, zdravých s nemocnými, mladých se starými atd. Tato solidarita ovšem musí mít nějaké meze, není nekonečná a nikdy nebyla (kromě historických výstřelků). Všechny moderní státy vlastně nedělají skoro nic jiného, než že řeší meze a podmínky této solidarity. Zvýšit dávky v nemoci, nebo ne? Zvýšit mateřskou, nebo ne? Zvýšit důchody, nebo ne? Atd. Anebo – dneska a nejen v Řecku – dokonce je snížit? (Samotná solidarita má asi dva kořeny: jednak křesťanský, jednak ten racionální: uplatím-li občas a aspoň trochu ty chudší nějakou tou dávkou a podporou, tak se snáz vyhnu sociálním nepokojům, násilí, revolucím. Solidarita je tu cenou za tzv. sociální smír.)

Zastávám skoro až primitivní názor na existenci obce nebo státu: že totiž vznikly a více méně by měly fungovat jako sdružení občanů, které se osvědčí hlavně ve špatných časech (válka, neúroda, ale v individuálních případech třeba nemoc nebo nezaměstnanost). Myslím si, že diskuse by měla být a také je o tom, co je ještě „společensky uznaná potřeba“, tedy na co vše by měla obec anebo stát přispívat, co zajišťovat. Ale výše té potřeby se přece liší podle toho, o jakou rodinu nebo občana jde. Jestliže je občan bohatý, má velký příjem, velký majetek atd., tak nevím, proč bych mu přispíval stejně jako tomu, kdo je chudý, majetek nemá, onemocněl a ještě ke všemu vyhořel. Tomu musí obec nebo stát pomoci. A to bez řečí, rychle, účinně.

Při tomto pohledu mohou ti bohatší a zdravější křičet, že je to nespravedlivé a to taky je. Ale je to solidární. Proč bych poskytoval pomoc tomu, kdo nevyhořel? No a vidíte, v ČR je zhruba polovina obyvatel příjemcem nějaké sociální dávky nebo nějaké zvláštní slevy na dani. Tak těm, co je nepotřebují, by se měly co nejdřív vzít a bohatí ať se rozčilují. Jen jsem zvědav, koho by šli volit, že jim někdo bere nepotřebné sociální dávky, že by tu levicovou ČSSD? :-)

A ještě něco: z ekonomického hlediska není důležité, jak vysoké jsou daně, ale to, jak vysoké jsou vzhledem k daním státní výdaje – a ty rostou raketově! A pak je důležité hlavně to, aby příjmy byly dlouhodobě stejné jako výdaje nebo ještě lépe vyšší.

Česku hrozí na konci května přehození výhybky směrem do Řecka. Nic míň.

a a a

Před 12 lety jsem po těžkém úrazu skončil v nemocnici Na Homolce. Jakmile jsem dokázal slézt s postele, odsunul jsem bažanta a raději lezl po čtyřech podle zdi na záchod. Fakt nekecám. Ostatní pacienti většinou leželi a nadávali na svůj zdravotní stav a na doktory. Postupně mi to šlo už chodit, přidržoval jsem se stěn a ostatním jsem nosil čaj a místo sestřiček vynášel bažanty. Pak jsem začal chodit po schodech (mají tam asi sedm pater). Nejdřív tři schody dolů a tři nahoru. Pak pět. Deset. Celé poschodí, dvě poschodí, tři, atd. Pacienti se divili, co blbnu, proč se tak snažím. Řekl jsem jim stručně: „Vy pitomci, lékaři vás mohou jen léčit. Ale uzdravit se musíte sami.“

A tak to bude i s Řeckem. A s námi.

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Oldřich Čepelka | neděle 9.5.2010 22:24 | karma článku: 27.73 | přečteno: 1473x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Pravdou proti justici

Otevřený dopis předsedovi Hnutí ANO. Domnívám se, že k trestnému činu soudce ve spojitosti s jeho funkcí nemůže dojít. Pokud se předsedovi podaří, aby obě komory schválily Doplněk soudních postupů, občané to jistě ohodnotí.

24.4.2018 v 2:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Michael Pálka

Sebereflexe komunistů ?

Sjezd KSČM v Nymburku, pěticípá rudá hvězda, dvě rudé třešničky, rudá kravata předsedy Filipa a pětiprocentní duboví staříci podpíraní Martou Semelovou. A projev prezidenta Zemana.

23.4.2018 v 22:17 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 130 | Diskuse

Josef Karlický

Proč potřebujeme dát politikům demokratické mantinely?

Rozdrobená a politická scéna a hodně různorodé představy o tom, co je demokracie a jak funguje. To není předválečné Československo, ale aktuální stav české vrcholné politiky.

23.4.2018 v 17:18 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 246 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Co všechno je věda

Přečetl jsem si článek pana ČERMÁKA, který odmítá genderové studie jako vědu. A velmi se nad tím podivuje a jako vědu zmiňuje přírodu, záhady , vesmír , cestování a tak dále. Jenže tento výčet je velmi neúplný. Vědecky se zabývá

23.4.2018 v 12:36 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 593 | Diskuse

David Vlk

Asi budeme mít vládu užitečných idiotů

Části českého národa už je všechno jedno. Část českého národa má takzvaný "Kačení žaludek," tedy žaludek, který snese úplně všechno, včetně trestně stíhaného člověka za podvod v čele vlády. A včetně komunistů zase u vesla.

23.4.2018 v 11:58 | Karma článku: 34.11 | Přečteno: 1241 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 984
Rozhněvaný 61-letý podnikatel. Vizionář, výrazně tvořivý, myšlenkově nezávislý (v konvenčním smyslu). Píše těžce, ale má skvělé bonmoty. Sebekritický a kritický, překvapivá řešení. Politicky stoupenec liberálních a konzervativních názorů. Příznivec malých stran, bez mocenských ambicí. Vtipný intelektuál, kvůli kterému se někteří naučíte psát anonymy. Kvalifikací sociolog a ekonom. Někdy úspěšný a někdy neúspěšný uchazeč o veřejné zakázky a příspěvky z EU.
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.